Договорът за финансиране създаването на Национален STEM център, който да бъде основно звено на професионално развитие за учителите в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM), беше подписан на 26 август 2024 г. между Изпълнителна агенция „Програма за образование“ и Национален STEM център. Проектът, на стойност 37 млн. лева, включва и създаването на изнесени бази за обучение към Регионалните STEM центрове и се финансира по Компонент 1 „Образование и умения“, Инвестиция 1 (C1.I1) „STEM центрове и иновации в образованието“ от Националния план за възстановяване и устойчивост. Срокът за изпълнение на инвестицията е до 31.05.2026 г.
Националният STEM център ще бъде изграден на територията на София Тех Парк и ще подпомага, и консултира изграждането и развитието на STEM среда във всяко българско училище, като създава модел за учене, квалификация, работа с научноизследователски методи и инструменти в направленията “Математика и информатика”, „Природни науки“, „3D дизайн и прототипиране“, „Роботика и кибер-физични системи“, „Зелени технологии и устойчиво развитие“ . За подпомагане на дейността му ще бъдат създадени три изнесени бази за обучение към Регионалните STEM центрове – в Югозападен университет „Неофит Рилски“ – гр. Благоевград, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски” – гр. Пловдив и Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“- гр. Шумен. Те ще осигурят нужните условия за организиране и провеждане на конгреси, конференции, семинари, пленери и обучение на учители, педагогически специалисти и други, както и на подготовка на деца и ученици за участие в национални и международни олимпиади, състезания, конкурси, пленери и други форми на занимания по интереси.
В резултат от изпълнението на проекта, STEM центровете ще бъдат изградени като научноизследователски пространства, които ще съвместяват игровия и научен подход с цел стимулиране на креативността, изследователския подход и предприемаческото мислене у деца и младежи. Инвестицията ще подпомогне въвеждането на нови методи на преподаване, повишаването на квалификацията на педагогическите специалисти, създаването и внедряването на ново учебно съдържание в посока интегриране на предметните области от STEM, като и развитието на нагласи за иновации и предприемачество, възпитаващи уменията на 21 век.