Национална конференция „Проблеми и перспективи на STEM обучението в България“ и Национално изложение - конкурс „За най-добър STEM кабинет и STEM обучение“ поставиха фокус върху бъдещето на STEM обучението в България

25.04.2025 г.

На 24 и 25 април 2025 г. в “Националния дом на науката и техниката”, гр. София се проведе първата Националната конференция „Проблеми и перспективи на STEM обучението в България“, съпътствана от националното изложение-конкурс „За най-добър STEM кабинет и STEM обучение“. Събитието бе организирано под егидата на Министерството на образованието и науката и под патронажа на министъра на образованието и науката г-н Красимир Вълчев, с активното участие на Национален STEM център.

Конференцията бе тържествено открита от проф. Найден Шиваров, директор на Националния STEM център, в сградата на Федерацията на научно-техническите съюзи. Форумът събра на едно място преподаватели, образователни експерти, представители на институции и STEM обучители от цялата страна, за да обсъдят предизвикателствата и възможностите пред модерното образование, ориентирано към науката, технологиите, инженерството и математиката.

Част от програмата на събитието бе и учредяването на Националната награда „За най-добър STEM кабинет и STEM обучение“, която цели да отличи иновативни практики и креативни решения в сферата на STEM образованието. С тази инициатива организаторите демонстрират своята ангажираност към развитието на качествена образователна среда и подкрепата на учителите, които подготвят децата на България за предизвикателствата на бъдещето.

„С учредяването на тази награда ние се стремим да мотивираме и поощрим Вашия творчески устрем – да подготвите децата на България за бъдещето по най-успешния начин!“ – заяви доц. д-р инж. Кремена Деделянова, председател на ФНТС.

Националният STEM център връчи почетни грамоти на Тракийски университет за „Подпомагане изграждането на STEM пространства в детските градини“ и на Югозападен универистет „Неофит Рилски“ за „Изграждане на университетски STEM център, финансиран изцяло със собствени средства“.

Националният STEM център подкрепя провеждането на конференцията като ежегодна платформа за срещи между образователната общност, институциите и иновативните практици в областта на STEM обучението, като ще продължи да насърчава редовния обмен на добри практики, организирането на кръгли маси, дискусии и професионални форуми, които да спомагат за изграждането на устойчиво STEM образование в страната и за адаптиране на образователния процес към динамично развиващия се свят.

Translate »
Skip to content